Okruh čtyřdráha ITES

První okruh, který jsem postavil  z panelu české autodráhy ITES po více jak 20 letech byla dvoudráha. Bohužel moji dva synové mě k autodráze nepustili a já se musel smířit s funkcí nasazovače autíček. Proto další dráha, kterou jsem začal stavět z panelu ITES byla čtyřdráha.

OkruhOkruh11

Hlavním limitujícím parametrem velikosti dráhy je dostupná velikost místa, kde dráha může být umístěna a počet panelů. V mém případě je k dispozici plocha 4 x 2 metry. Díly na stavbu okruhu z české autodráhy, pokuď vám nestačí díly v krabici z mládi, se dají koupit na Aukru poměrně za levno. Chce to jen trošku času a trpělivosti. Pro návrh trati můžete použit konfigurátor trati  nynějšího výrobce autodráhy FARO. Rozměry panelů jsou stále stejné.

Šířka čtyřdráhy je poměrně velká proto proto při stavbě doporučuji realizovat minimum nadjezdů. Cílem bylo postavit dráhu se stejně dlouhými tratěmi, proto jsem se nevyhnul jednomu nadjezdu.

Zdroj

Pro výběr zdroje jsem vycházel z následující úvahy:

  • 4 x autíčko s  Motor FARO SUPER 12V/20000, celkový odběr 8 A (v případě, že budete jezdit s původními motory bude stačit zdroj 4 A)
  • Regulovatelný zdroj napětí. S dráhou budou jezdit i děti, které by při 12 V nezvládli řízení. Autíčka vydrží bez úhony jezdit i na 15V. Jízda je pak o dost rychlejší a i zábavnější.
  • Finance.

Původní zdroje (trafa) od ITESu na toto nestačí. proto padla volba na Graupner spínaný stabilizovaný zdroj 5-15V, 0-20A (300W).

Ovladačeovladače

Původní ovladače české ovladače ITES byly poměrně poruchové a hlavě při delším ježdění se hodně zahřívali a dokonce se začali tavit. Proto doporučuji koupit nový pistolový ovladač s brzdou od výrobce FARO.

V dalších článcích se budu věnovat měření času a tuningu autíček ITES.

Označení tratí

Orientace ve spletenci čtyř tratí není jednoduchá. Zejména, když autíčko vykolejí a pak přemýšlíte, která dráha je ta správná. Proto je vhodné tratě od sebe barevně označit. Mě se osvědčily barevné elektrikářské pásky.  Dále pro označení tratí bylo použito barevné osvětlení z LED diod.

Okruh čtyř dráha ITES

RSS
Facebook
YouTube